Seo Nedir

yorum yok
616 okuma
Kalbim.org

“SEO”  (Search Engine Optimization), kısaltmasıdır. Arama motorları SEO işlemleri ile web sitelerini daha kolay bir şekilde taraması için yapılan teknik kriter düzenlemelerdir.  (Search Engine Optimization) Türkçe de Arama motoru optimizasyonu demektir. Arama motorları, arama sonuçlarını listelerken  matematiksel hesaplar yaparak değerlendirme yapmaktadır. Bu sebebten dolayı web yöneticiliği yapanlar; yapmış oldukları web sitelerini bu kriterlere uygun şekilde oluşturmak durumundadır. SEO İnternetin yaygınlaşması ve dijital pazarlama gücünün artması sebebi ile hızla yaygınlaşmaya başlamıştır.

 

Birincisi; Site İçi SEO (On Page SEO)

Site İçi SEO işlemlerini açıklamak gerekirse, web site alt yapısında yapılacak düzenlemeler; arama motorlarının siteyi daha rahat bir şekilde taramasına ve site içeriğini doğru hedef kitleye sunmasına yardımcı olur. Arama motorları; web sitelerini içeriği ile değerlendirirken aynı zamanda sonuçlarını doğru kullanıcılara sunmak için büyük bir çaba göstermektedir. Bu nedenle SEO uzmanları web site geliştirme konusunda kullanıcıların deneyimini gözönünde bulundurur.

Site içi SEO işlemleri arasında; Özgün ve doğru içerik kullanımı, Meta-tag ların doğru girilmesi, W3C standartlarına uygunluğu, Resim çözünürlüğü ve özgünlüğü sağlanması, resim alt etiketlerinin doğru girilmesi, seo hosting kulanılması ve site hızı” gibi bir çok metodlardan oluşmaktadır.

İkincisi; Site Dışı SEO (Off Page SEO)

Site Dışı SEO teknikleri doğru yapılmadığı taktirde sitenize zarar verebilir; Bu nedenle aslında emin olmadığınız kişi yada firmalara Site Dışı SEO yaptırmamanızı öneririz. Başlıca sıralamak gerekirse, site dışı SEO’da en popüler olan işlem, kaliteli ve etkili backlink ağı oluşturmaktır. Backlink, bir web sitesinin başka bir web sitesine verilen linke denir. Yanı değerli bir site sizin sitenize kefil oluyormuş gibi düşünebilirsiniz. Yalnız arama motorlarının lideri olan Google ve tüm arama motorları; aldatma amacı ile sağlanmış backlinklere aşırı derecede karşıdır. Bunun nedeni, backlinklerin aslında arama motorları mantığında bir referans sistemidir. Bu nedenle arama motorları, ücret karışılığı yapıldığını analadığı bir referansı kesinlikle kabul etmeyecektir. Bu soruna takılmamak için web sitemize verilen backlinklerin gerçek kullanıcılar tarafından gerçekten öneri amaçlı verilmesi gerekmektedir.

Backlinkler dışında arama motorları; kullanıcı deneyimlerini gözönünde bulundurarak web sitelerine yapılan ziyaretleri ve site içerisinde geçirilen zamanı çok önemserler. Sosyal medya aracılığı ile sitelerimize çekilecek ziyaretçilerimiz eğerki sitemizi faydalı bulup biraz zaman geçirirse bu bizim için büyük bir etken olacaktır. Yanı sıra Piar çalışmnaları ve marka bilinilirliği gibi birçok etken de arama motorlarının dikkat ettiği konulardır.


Bir önceki yazımda « makalem var.
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

Güney doğu anadolu bölgesinin merkezi, eski adıyla Diyarbekir olan, günden ...

Resimli Sohbet Odaları arayanlara özel açtığımız sitemizde sende resmini ...

İngiltere Sohbet

İngiltere Sohbet İngiltere de yaşayan kişilerle sohbet etmenin en pratik yolu ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?